Wspomóż KRL - Kup cegiełkę! wodzirej.co.uk Słuchaj KRL on-line

7 najlepszych płyt z kolędami. O tym, co warto posłuchać i czego koniecznie unikać.

Najlepsze polskie kolędy do słuchania w świętaByć może zastanawiasz się jakie włączyć kolędy w święta. Mała ściągawka dla tych, którzy mają dość coraz to nowszych, udziwnionych wersji i wszechogarniającej popowej "papki". 

Jest to moja subiektywna lista, którą chętnie polecam. Kolędy tradycyjne oraz autorskie, w których treść opowiada o czymś więcej, niż "biały puszek otulający choinkę w te magiczne święta".

Mazowsze 

Coś dla tych, którzy kochają tradycję. W najlepszym z możliwych wykonaniu. 

Skaldowie - Moje Betlejem

Pamiętam koncert w Kielcach w 2000 roku. Od tej pory wciąż jestem zafascynowany tą płytą, do której wracam często nie tylko w święta. Niemal każdy utwór świetny ale nr. 1 to zdecydowanie "Przed śmiertelnymi na sianku leżysz". 

Kolędy Pospieszalskich

Rodzinne kolędowanie, gdzie "Kolęda płynie z wysokości". Zaśnieżona wioska gdzieś w górach, kolędnicy na drodze, kominek w domu i bardzo ciepła atmosfera - takie odczucia za każdym razem przy tej płycie, zwłaszcza podczas utworu "Północ już była". 

Paweł Bębenek - Gdy się rodzi Zbawca

Każdy, kto ma już przesyt muzyki nowoczesnej w Kościele i tęskni za brzmieniem profesjonalnego chóru powinien zapoznać się z twórczością Pawła Bębenka. Mieliśmy przyjemność zaszczyt śpiewać razem podczas Warsztatów Muzycznych w Londynie. Tej muzyki, ale także atmosfery spotkań nie da się opisać słowami, choć kiedyś nawet próbowałem, o czym przeczytasz tutaj. 

Trzecia Godzina Dnia - Kolędy Świata

Chóru TGD przedstawiać nie trzeba. Choć nie wszystkie utwory z tej płyty przypadają do gustu, to jeden jest szczególnie bliski: Kolęda Maryi. Bardzo dobre połączenie świątecznego klimatu z uwielbieniem Boga. 

Mate.O - Kolędy Narodów

Ciekawa płyta. Muzycy wykonują w polskich tłumaczeniach kolędy ukraińskie, angielskie, niemieckie, irlandzkie, sycylijskie i nasze polskie. 

Na koniec projekt, któremu bardzo mocno kibicuję. Nasz lokalny, stworzony na emigracji w Anglii, największy (50 osób!) polski zespół pop-gospel...

Amen AdoraMus Emigranci Najwyższemu 

Stworzenie tak dużego chóru własnymi środkami, trasy koncertowe oraz wydana w zeszłym roku płyta z kolędami - to wszystko zasługuje na ogromny szacunek! Więcej o płycie i zespole przeczytasz tutaj i... jeszcze wiele razy w przyszłości na łamach Katolickiego Radia Londyn. Zespół w styczniu zaprasza na trasę koncertową. Kliknij i dowiedz się więcej, bo naprawdę warto!

Powyżej przedstawiłem moje ulubione i zarazem najlepsze płyty z kolędami, które ukazały się w ciągu ostatnich 20 lat. Teraz o tym, czego lepiej unikać. 

Często otrzymuję wiadomości od mniej lub bardziej znanych zespołów, aby włączyć w ramówkę ich genialne kolędy. Oszczędzę Wam nazwisk, ale podpowiem czego unikam: Zespołów, które nagle w święta sobie przypominają, że kolędy przecież świetnie się sprzedadzą, więc koniecznie muszą nagrać "...siątą" wersję tego samego utworu, zmieniając frazy, akcenty i rytm, aby było bardziej nowocześnie. Zapominają przy okazji, że kolędy przede wszystkim są do śpiewania. Tylko jak tu śpiewać gdy wszędzie słyszę, że "biały puszek otulający choinkę w te magiczne święta spada na ziemię i hej kolęda".  Ciekawe, czy tylko ja tak mam? 

Tomek Kania | KRL Radio

Serwis Radia KRL zaprojektowany i wspierany przez Opitek Design