Wspomóż KRL - Kup cegiełkę! wodzirej.co.uk Słuchaj KRL on-line

Ciekawostki i papieski humor podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii w 1982 r.

W dwunastą podróż apostolską Jan Paweł II udał się do Wielkiej Brytanii. Pielgrzymka odbywała się w  dniach 28 maja – 2 czerwca 1982 w Uroczystość Zesłania Ducha Świetego.

Przygotowania

Wiadomo było, iż Ojciec Święty podczas swoich podróży spotyka się również z Polonią danego kraju. Trzeba było zaplanować takie spotkanie, tym bardziej że Papież darzył emigrację polityczną w Anglii specjalnym szacunkiem. Pertraktacje w tej sprawie z władzami angielskimi trwały dość długo, ale w końcu ustalono termin spotkania na 30 maja o godzinie 7:45 rano, na stadionie Crystal Palace w Londynie.

- Musimy być obecni na stadionie  aby znaleźć się w zasięgu promieni Jego charyzmatu - napisał ks. Bp Szczepan Wesoły, zachęcając Polonię do przyjazdu na stadion. I przyjechali bardzo tłumnie, nocą, pustymi ulicami stolicy, która jeszcze spała. 

Słowa Ojca Świętego - Jesteście dla mnie żywą częścią Polski, która nawet wyrwana z ojczystej gleby, nie przestaje być sobą - wynagrodziły wszelki trud organizacyjny i nadały nowy sens życiu na emigracji. 

Ciekawostki

Podróż Ojca Świętego do Wielkiej Brytanii była jedną z najtrudniejszych pielgrzymek papieskich. Do ostatniej chwili niepewna ze względu na toczący się na południowym Atlantyku konflikt falklandzki. Bardzo trudno było podjąć decyzję odwiedzenia kraju będącego w stanie wojny z katolicką Argentyną, z wieloma śmiertelnymi ofiarami po obu stronach. Papież rozwiał wszystkie wątpliwości związane z wyjazdem do tego kraju, kiedy zaprosił biskupów brytyjskich i argentyńskich do odprawienia razem z nim w Bazylice Świętego Piotra uroczystej mszy św. - nazwanej Mszą pojednania. Oznajmił także, że wkrótce po zakończeniu pielgrzymki do Wielkiej Brytanii odwiedzi Argentynę.

W ciągu sześciu dni pielgrzymowania po Wielkiej Brytanii Ojciec Święty odwiedził 8 miast, odprawił 7 mszy św. i wygłosił 31 przemówień i homilii. Podczas pielgrzymki zrezygnowano całkowicie z oficjalnych spotkań z przedstawicielami życia politycznego Wielkiej Brytanii. W ostatniej chwili odwołano także należące już do tradycji pielgrzymek papieskich spotkanie z korpusem dyplomatycznym. 

W Edynburgu doszło do historycznego spotkania z moderatorem Zgromadzenia Generalnego Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji, który przekazał Papieżowi dokument, w którym ujęto podstawy dialogu Kościoła Szkocji z Kościołem rzymskokatolickim. W Glasgow Papież przypomniał mieszkańcom Szkocji bezcenne dziedzictwo przeszłości narodu: dziedzictwo wiary

W przemówieniu powitalnym Papież nawiązał do konfliktu na południowym Atlantyku i ponowił swój apel o szybkie rozwiązanie sporu. Podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych w katedrze Southwark, Papież mówił: Całym sercem popieram tych, którzy uznają i bronią prawo Boże, kierujące życiem ludzkim. Nie powinniśmy nigdy zapominać, że każda osoba, od momentu poczęcia aż do ostatniego tchnienia, jest niepowtarzalna, jest dzieckiem Bożym i ma prawo do życia.

Do dziś, na porannych mszach w parafii Devonia, można posłuchać gry wybitnego pianisty Ryszarda Bielickiego, który występował przed Ojcem Świętym na stadionie w Crystal Palace.

Papieski humor

Podczas pielgrzymki do Wielkiej Brytanii Ojciec Świety odwiedził m.in Manchester. Zgodnie ze zwyczajem powitał go tamtejszy arcybiskup. W swoim przemówieniu powiedział m.in takie słowa: Wielu ludzi pyta samych siebie, nie wierząc własnym oczom, czy to jesteś Ty Ojcze Święty? - Jan Paweł II natychmiast potwierdza to wskazując palcem na siebie. Zwykły gest, który wzbudził wielką radość.

Natomiast w Coventry Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą. Jasnowsłosy chłopak, chcąc sprawić Papieżowi radość, mówi po polsku: Witamy Ojca Świę... i tu słowa utknęły w krtani. Mowa polska okazała się być jednak zbyt trudna. Jan Paweł II uśmiecha się życzliwie mówiąc głośno: Świętego. Burza oklasków kwituje tę niespodziewaną pomoc papieską.

Na zakończenie pielgrzymki do Wielkiej Brytanii, Lord Mayor wręczył Ojcu Świętemu dyplom honorowego obywatela miasta Cardiff, mówiąc: Z tym wyróżnieniem łączy się dożywotni przywilej bezpłatnego parkowania samochodu w dowolnym miejscu miasta.

- A co z przycumowaniem łodzi Piotrowej w waszym porcie? – spytał papież.

Zakończenie

Wizyta Ojca Świętego w Anglii zbiegła się z jubileuszowym rokiem 600 lecia obecności obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Spotkanie na Crystal Palace było więc też i centralną pielgrzymką Maryjną Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Spotkanie dało też Polakom szansę na przeżycie z Ojcem Świętym Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Spotkania Polonii były potem przez wiele lat kontunuowane w Fawley Court, a obecnie gromadzą każdego roku ponad 1000 osób podczas Święta Rodziny w Laxton Hall. 

 Tomek Kania | KRL Radio | Centrum Jana Pawła II 

* Przytoczone informacje pochodzą także z książek "Uśmiech Jana Pawła II" ks. Kazimierza Pielatowskiego oraz "Historia Parafii i Kościoła pw Matki Boskiej Częstochowskiej i św Kazimierza na Devonii, którą można nabyć w sklepiku parafialnym. 

Serwis Radia KRL zaprojektowany i wspierany przez Opitek Design