Wspomóż KRL - Kup cegiełkę! Weselnik.co.uk Polecane.co.uk Słuchaj KRL on-line

Święto patronalne Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii.

Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii obchodzi 70 lat

W tym roku Instytut Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii (IPAK) obchodzi 70-lecie swego powstania. 

Instytut został powołany 2 października 1947 roku przez Wikariusza Generalnego – ks. Prałata Bronisława Michalskiego. Jest to stowarzyszenie świeckich katolików, którzy w zorganizowanej formie pragną współpracować z hierarchią kościelną, aby realizować cele apostolskie Kościoła.

IPAK wspomaga działalność Katolickiego Radia Londyn oraz wiele inicjatyw związanych z duszpasterstwem Polaków na emigracji. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego obchodzona jest Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to także święto patronalne Instytutu.

Prof. Arkady Rzegocki, Ambasador RP w UK, powiedział:

„Siedemdziesiąt lat istnienia jest niezwykłym osiągnięciem dla organizacji, która działała głównie w oparciu o społeczne zaangażowanie i ogromny wysiłek jej członków, w bardzo trudnych momentach historycznych. To oznacza, że wiele celów i marzeń tych, którzy zakładali Instytut Polskiej Akcji Katolickiej udało się zrealizować. Jednocześnie jest to bardzo dobra chwila, aby spojrzeć w przyszłość i jak najlepiej wykorzystać ten niezwykły moment w relacjach polsko-brytyjskich. Jeszcze nigdy Wielka Brytania nie była tak zainteresowana Polską jak w tej chwili. To odnosi się nie tylko do relacji politycznych, ale również ekonomicznych i społecznych. Media brytyjskie są obecnie niezwykle zainteresowane Polską, czego wyrazem jest fakt, że w Financial Times ukazują się średnio jeden – dwa artykuły o Polsce dziennie. Chcielibyśmy aby Brytyjczycy kojarzyli Polskę ze sprawami, z których możemy być dumni. Taką rzeczą są nasza duchowość i religijność. Rolą IPAKu było właśnie krzewienie, głównie wśród Polaków, którzy znaleźli się w Wielkiej Brytanii, życia duchowego, religijności i głębszego myślenia o roli i miejscu człowieka we wszechświecie. Siła ducha i idea były motorem działania IPAKu. To one gromadziły Polaków przekonanych o wartości polskiej kultury i roli Polski w Europie. Przyszłość IPAKu będzie zależała od ludzi, którzy się w jego działalność zaangażują.”

Informacje na temat działalności Instytutu dostępne są na stronie IPAK w  Wielkiej Brytanii ⇒

Gratulujemy pięknego wyniku i życzymy Błogosławieństwa Bożego na dalszą pracę.

Redakcja KRL 

Już wkrótce w KRL

Popularne informacje

Szkoła modlitwy – prawdziwie sie spotkać

Szkoła modlitwy – prawdziwie sie spotkać

Czytaj więcej
Kiedys bylo lepiej?

Kiedys bylo lepiej?

Czytaj więcej
Medytacja o ojcostwie – II. Cierpienie

Medytacja o ojcostwie – II. Cierpienie

Czytaj więcej
Wobec lęku – bez szans?

Wobec lęku – bez szans?

Czytaj więcej
Serwis Radia KRL zaprojektowany i wspierany przez Opitek Design