Zaznacz stronę

Zjazd katolicki w Bristolu: Przyszłość Europy idzie przez rodzinę

Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii zaprasza Przewielebnych Księży i Szanownych Państwa na doroczny Zjazd Katolicki.   Data i miejsce   01...

Z wizytą u księdza Bronisława Gostomskiego.

Byliśmy tylko na "Szczęść Boże". Widzieliśmy się zaledwie kilkanaście razy w życiu. To wystarczyło, aby zachować wiele wspomnień o księdzu Gostomskim, wspaniałym kapłanie i...

Instytut Polski Akcji Katolickiej: Europa w myśli Jana Pawła II

Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii zaprasza na konferencję w najbliższą sobotę. Wykład wygłosi prof. Krzysztof Pilarczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego...

Przegląd Pieśni Patriotycznej w Coventry

Przegląd Pieśni Patriotycznej odbędzie się 12 maja w Coventry. Zwycięzca konkursu wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie! Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski...

MDK 2019 – Podsumowanie

Męska Droga Krzyżowa odbyła się w miniony weekend po raz piąty. Tradycją od początku jest połączenie modlitwy z ofiarą finansową przeznaczaną na lokalne cele duszpasterskie...

Wystartowała! Nowa strona i sklep to tylko niektóre z nowości.

Po niedawnych atakach hakerskich, które całkowicie zniszczyły poprzednią...

Skutki prawne transferu pracownika w ramach TUPE | Euro Lex Partners

Rozmowa z panią Katarzyną Woźniak, prawnikiem kancelarii Euro Lex Partners na temat skutków prawnych transferu pracownika w...

Z wizytą u księdza Bronisława Gostomskiego.

Byliśmy tylko na „Szczęść Boże”. Widzieliśmy się zaledwie kilkanaście razy w życiu. To wystarczyło, aby zachować wiele wspomnień o księdzu Gostomskim, wspaniałym kapłanie i dobrym człowieku.

Ranek, 10 IV 2010

Telefon od kumpla, z którym mieliśmy zaraz jechać do komisu kupić auto.

– Wiesz już?

– O czym?

– To odpal kompa.

Szok.

Po chwili drugi telefon. Ksiądz Romek Szczodrowski z Coventry, u którego mieliśmy za dwa tygodnie prowadzić imprezę parafialną.

– Tomku, odwołujemy. Gdyby jakieś koszta za zajęcie terminu to oczywiście pokryję.

– Księże Romku, żadne koszta! To jasne, że trzeba odwołać.

– Słuchaj… w tym samolocie był też nasz Bronek Gostomski.

Dostosuję się

Lata 2005 – 2010 to był czas, kiedy w naszej parafii, w Duszpasterstwie Akademickim często zmieniali się księża. Atmosfera, delikatnie mówiąc, nie była najlepsza. Ledwo udało się coś zbudować a tu szybka decyzja i księdza nie ma. Tak też pomyśleliśmy, gdy pewnej niedzieli zobaczyliśmy w zakrystii księdza Gostomskiego, zamiast naszego księdza Marka.

– Spokojnie, to tylko jednorazowe zastępstwo – uspokoił zanim zdążyliśmy się odezwać. – Jaki tu jest zwyczaj spowiadania, przed czy po Mszy? – zapytał w zakrystii. Był przed, ale zaraz trzeba było rozpoczynać więc powiedzieliśmy, że może być spowiedź na koniec. – Jest dobrze – rzucił z uśmiechem – chętnie dostosuję się do Waszych zasad.

Pierwszy raz od dawna poczuliśmy, że jesteśmy jako wspólnota dla kogoś ważni.

Trzeba się dzielić

Ksiądz Marek, obecny proboszcz, a wtedy wikary przy parafii św. Andrzeja Boboli, zawsze z szacunkiem wypowiadał się o księdzu Gostomskim. Dzieli się obowiązkami po równo, był zawsze dla innych. Starsza emigracja opowiadała, że tuż po wielkim najeździe Polaków na wyspy w 2004r. otworzył salki parafialne dla bezdomnych, którzy zwabieni chęcią lepszego zarobku, szybko wylądowali na ulicy.

Podczas pamiętnego trzęsienia ziemi na Haiti, w parafii zorganizowano koncert na pomoc potrzebującym. Ksiądz Bronek – bo tak do niego często się zwracali – dorzucił też od parafii konkretną kwotę. Znajomi opowiadali mi, że upewniali się, czy na pewno chce tak zrobić, bo kościół był w trakcie remontu i też były potrzebne pieniądze

– Trzeba się dzielić z innymi – usłyszeli.

O tym, jak szanował człowieka, mieliśmy okazję przekonać się podczas jednej imprezy. To były początki naszej wodzirejki na wyspach. Mało doświadczeni nie wiedzieliśmy, że organizując zabawę w długi, wolny a do tego gorący weekend, nikt nie przyjdzie. Przyszło kilka osób. Z barku i kawiarni nie starczyło by nawet na ofiarę dla parafii za salę. Ksiądz Bronek przyszedł do nas, powiedział tylko z uśmiechem – No mówiłem Wam przecież, że tak będzie – po czym dodał, że za salę nic nie chce i podszedł do barku zamówić drinka za którego zapłacił, bo… nie chciał nawet słyszeć o tym, że ma mieć coś za darmo!

Ostatnie spotkanie

Gościliśmy z żoną u księdza Marka na obiedzie. Był też ksiądz Bronek. Nie pamiętam o czym rozmawialiśmy, po za tym, że była bardzo ciepła atmosfera. Parę miesięcy później poszliśmy nawiedzić cmentarz na Wszystkich Świętych, położony na North Acton. Z daleka zobaczyliśmy procesję i księdza Bronka na przodzie. Zobaczył nas i pierwszy się ukłonił. A pół godziny później, gdy wracaliśmy do domu, ktoś przejeżdżał obok autem, zatrzymał się na chwilę i zatrąbił. Odwróciliśmy się – ksiądz Bronek pomachał do nas zza kierownicy i ruszył dalej.

Potem już był tylko Smoleńsk.

Przyjaciółmi nie byliśmy, znaliśmy się tylko na „Szczęść Boże”. To wystarczyło. Gdy w 2011 roku jechaliśmy z Warszawy na Toruń, zatrzymaliśmy się w Sierpcu, chcieliśmy odszukać grób. Pytamy starszą kobietę sprzedającą znicze, powinna znać.

– Ksiądz Gostomski? Nie znam. A, to ten od Smoleńska? Leży gdzieś w głębi ale nie wiem dokładnie.

Przykre i smutne.

Grób odnaleźliśmy, posiedzieliśmy trochę i wspominaliśmy te chwile, które opisałem powyżej. Choć jest z pewnością dużo więcej osób, które przeszły z księdzem Bronkiem niejedno, to dzisiaj, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, chcę również dorzucić nasze wspomnienia, aby pamięć o Nim nie zaginęła. Zawsze będziemy pamiętać uśmiechniętego księdza witającego parafian przed kościołem i żegnającego ich tuż po Mszy.

Księże Bronku, do zobaczenia!

Tomek Kania | KRL Radio.

 

 

 

 

 

Przegląd Pieśni Patriotycznej w Coventry

Przegląd Pieśni Patriotycznej odbędzie się 12 maja w Coventry. Zwycięzca konkursu wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie!

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii. Patronat honorowy objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie oraz Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii.

Kartę zgłoszenia oraz regulamin można pobrać TUTAJ >>>

MDK 2019 – Podsumowanie

Męska Droga Krzyżowa odbyła się w miniony weekend po raz piąty. Tradycją od początku jest połączenie modlitwy z ofiarą finansową przeznaczaną na lokalne cele duszpasterskie i działalność Pro Life.

Ogółem

 • Ilość zapisanych mężczyzn: 138
 • Zebrana ofiara: £1229.94 + $1

Koszt organizacyjny: £440

 • Stypendia dla księży, którzy posługiwali podczas MDK: (£50 x 3) £150
 • Koszt przygotowania śniadania: £290

Na cele charytatywne: £789.94  (+ £10.06 wyrównanie od organizatorów). Razem: £800

 • The Good Counsel Network – £500
 • Parafia Our Lady of Ransom, na wsparcie programu przygotowania do bierzmowania – £300

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia za rok.

Organizatorzy

 

Magazyn Misja 52 dla małżonków i rodziców gotowy do pobrania.

Nowy numer magazynu dla małżonków i rodziców ‚Misja 52’ już dostępny.

Czytaj on-line 

 

SPIS TREŚCI

 • Generał „Bór”. Historia wielkiej miłości.
 • Grypsy z celi śmierci do żony i synka.
 • Wielki Post: Trzy liczby i trzy fakty.
 • Droga Krzyżowa. Rozważania dla małżonków.
 • Rozmowa z Mieczysławem Guzewiczem: Dlaczego warto oddawać Bogu dziesięcinę?
 • Minął rok od wydania książeczek ‚Misja 52’. Nasze przemyślenia nt. self publishingu.
 • Pieniądze i dzieci. Zamiast indoktrynować, edukuj.
 • Jak przestać narzekać?
 • Kazania ponadczasowe ks. „Maliny” – „Boże, co ja bym bez Ciebie zrobiła?”
 • Przetata: Pragniesz rzeczy wielkich? Zacznij od biurka.
 • Poród naturalny po cesarce.
 • Czas z dzieckiem. Z wizytą u Bohaterów.

Męska Droga Krzyżowa nocą po klifach w Eastbourne 2019.

Męska Droga Krzyżowa nocą po klifach odbędzie się w tym roku po raz piąty. Wydarzenie gromadzi za każdym razem ponad 100 mężczyzn z całej Anglii. 

Zapisy: Przejdź do formularza.

Adres:

Our Lady of Ransom Church
Grange Road
Eastbourne
BN21 4EU

Program:

22:00 Rozpoczęcie, Modlitwa osobista
23:00 Msza Święta
24:00 Droga Krzyżowa
06:00 Powrót, adoracja, śniadanie

Koszt:

Dobrowolna ofiara wpłacona na miejscu, przeznaczona na wsparcie lokalnej parafii oraz rodzin w potrzebie.

Organizatorzy:

Rafał Kupis (Boskie Pieniądze, Londyńskie Towarzystwa Biznesowe)

Tomasz Kania (KRL Radio, magazyn Misja 52)

Idziemy w milczeniu, spotykamy się przy każdej stacji na rozważaniu i modlitwie. Należy zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową i latarkę. Przy kościele jest niewielki parking, oraz możliwość zaparkowania na sąsiednich ulicach. Kościół położony jest 6 minut od stacji Eastbourne.

Zapraszamy.

 

Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej o duszpasterstwie małżeństw i rodzin

W dniach od 22 do 24 lutego br. odbyło się w Warszawie, w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W skład Prezydium wchodzą:

1. Ks. prał. Stanisław Budyn – Rektor PMK w Niemczech
2. Ks. prał. Stefan Wylężek – Rektor PMK w Anglii i Walii
3. Ks. Bogusław Brzyś – Rektor PMK we Francji
4. Ks. Krzysztof Tyliszczak – Kanclerz PMK w Anglii i Walii
5. Pani Małgorzata Dudek – Francja
6. Pani Katarzyna Takácsné Kalińska – Węgry
7. Pan Zenon Handzel  – Anglia
8. Pan Andrzej Holm– Niemcy

PRDEZ składające się z osób duchownych, zakonnych i świeckich reprezentuje środowisko katolickie Polonii w Europie. Jej zadaniem jest koordynacja prac Rady i wyznaczanie kierunków w pracy duszpasterskiej wśród Polaków na emigracji.

W trakcie obrad nawiązano do ubiegłego roku, szczególnie poświęconego pracy duszpasterskiej z młodzieżą oraz inicjatywom z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tematyka tegorocznego spotkania Prezydium koncentrowała się wokół duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Dokonano ogólnej analizy ich sytuacji, wskazując na liczne wyzwania stojące przed duszpasterzami naszych rodaków żyjących poza granicami kraju. Prezydium podziela opinię wyrażoną przez Komisję KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą odnośnie do prawnej i socjalnej ochrony dzieci w polonijnych rodzinach.

W obradach wziął udział Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg, który zapoznał zebranych ze strukturami duszpasterstwa małżeństw i rodzin w Polsce oraz ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego KEP, który omówił wydarzenia w Kościele.

Prezydium PRDEZ postanowiło, że najbliższe posiedzenie Rady odbędzie się w Zakopanem w dniach od 27 do 29 września i zostanie poświęcone przygotowaniu do życia w małżeństwie i rodzinie. Posiedzenie plenarne PRDEZ zapoczątkuje trzyletni program duszpasterski ukierunkowany na troskę o małżeństwa i rodziny polonijne, który będzie przebiegał pod hasłem: „Dobra nowina o małżeństwie i rodzinie na emigracji”.

Przegląd Pieśni Patriotycznej w Coventry

Przegląd Pieśni Patriotycznej odbędzie się 12 maja w Coventry. Zwycięzca konkursu wystąpi na Zamku Królewskim w Warszawie!

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii. Patronat honorowy objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie oraz Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii.

Kartę zgłoszenia oraz regulamin można pobrać TUTAJ >>>