Zaznacz stronę

Film zrealizowany na potrzeby Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i II Kongresu Młodzieży Polonijnej. Jest to historia powstania Katolickiego Radia Londyn, przedstawiona jako krótki poradnik dla innych twórców.

Powyższy film pokazuje w dużym skrócie historię tworzenia mediów ewangelizacyjnych na emigracji w Londynie i pewien sposób działania. Liczymy, że będzie on inspiracją dla innych twórców, jak stworzyć ‚coś z niczego’.

Liczy się pomysł

 

Pierwszy błąd, jaki popełniają młodzi twórcy, którzy się do nas zgłaszają z pytaniami „jak zacząć”, to chęć pisania własnych felietonów. Ludzie niekoniecznie chcą czytać kolejne przemyślenia na polityczne czy religijne tematy. Lepiej postawić na takie treści, które od początku są pomocne dla innych. Ciekawa rozmowa z zaproszonym gościem zawsze będzie lepsza od publikowania własnych przemyśleń, przynajmniej do czasu aż uda się zbudować odpowiednią społeczność.

 

Co jest potrzebne aby zacząć?

 

Pierwsze koszta powstania radia wyniosły ok.£500. Założyciel radia, Paweł Kotarba, własnymi siłami wyremontował studio. Mogliśmy liczyć na wsparcie lokalnej parafii, która udostępniła salę oraz internet. Warto szukać wszelkiej pomocy z zewnątrz, aby ograniczyć koszta do minimum. Z czasem przyjdzie czas na inwestycje.

 

Skąd wziąć pieniądze?

 

Tworząc media po godzinach, trzeba liczyć się z pracą za darmo. Kolejny z błędów, jaki popełniają młodzi twórcy, to zbyt wysokie wymagania finansowe na początku. Zanim zaczniesz myśleć o tysiącach, naucz się zarabiać setki. Spraw, aby Twoja działalność przynosiła na początku niewielki, ale stały dochód miesięcznie, np. £50. Następnie podnoś poprzeczkę wyżej.

 

Jak znaleźć czas po godzinach?

 

Nie jest łatwo tworzyć projekty, po godzinach pracy, dlatego ważna jest każda godzina. Podcasty lub rozmowy z gośćmi można nagrywać z domu, wystarczy dobry mikrofon ( ok £80), wyciszone miejsce i można nagrywać.

Organizuj wydarzenia

 

Pod patronatem KRL udało się zorganizować dwukrotnie Warsztaty Dziennikarskie i Finansowe, oraz 4 edycje Męskiej Drogi Krzyżowej po klifach. Wydarzenia te znacznie przyczyniły się do promocji naszych projektów. Udało się je zorganizować m.inn dlatego, że nikt tego wcześniej nie zrobił i było na to zapotrzebowanie.

 

Na koniec

 

Twórcza aktywność sprawia, że jeden pomysł rodzi następny. Pod patronatem KRL udało się stworzyć wydawnictwo Misja 52 dla małżonków oraz sklep online. Dochód uzyskany z tych projektów, pozwala finansować kolejne oraz wspierać akcje charytatywne.

Wszystkim twórcom życzymy wytrwałości i wiary.

Redakcja KRL

„Każdy trud przynosi zyski, pusta gadanina jedynie stratę” (Prz 14, 23)